Pampeliška
Při sběru pampelišek velmi pozorně dbejte na lokalitu v které pampelišky rostou. Pampelišky, které chcete svým mazlíčkům podávat musí být prosté jakéhokoliv kontaktu s pesticidy. Vyvarujte se sběru poblíž silnic, polí a zahrádkářských kolonií.
Dříve než pampelišky zařadíte do jídelníčku svého svěřence konzultujte vhodnost zařazení této bylinky do krmné dávky se svým veterinárním lékařem.
Účinky:
- jedna z nejvšestrannějších a snadno dostupných bylin
- disponuje širokým spektrem terapeutických účinků
- harmonizuje trávicí trakt, detoxikuje jaterní parenchym, stimuluje tvorby žluči
- velmi šetrná bylina, lze ji bezpečně používat bez rizika vzniku nežádoucích účinků
Nutriční výhody:
Zdroj vitaminů: vitamin A, C, K, D, B komplex
Zdroj stopových prvků: pampelišky jsou obzvláště bohatým zdrojem draslíku, obsahují ale i další pro organismus plně využitelné prvky, např.železo, mangan a fosfor
Zdroj proteinů: každá pampeliška obsahuje 20% proteinů, což je dvojnásobné množství, které obsahuje např.špenát.
Terapeutické využití
List
Diuretikum:
Stavy spojené se zadržováním tekutin v těle patří mezi velmi závažná onemocnění. Veškeré změny v jídelníčku či v léčbě nejprve řádně prodiskutujte se svým veterinárním lékařem, který má komplexní znalost zdravotního stavu Vašeho mazlíka.
Diuretika podporují odstranění zadržených tekutin a škodlivin z těla prostřednictvím moči.
Městnavé srdeční selhání, plicní edém, artritida, onemocnení žlučníku, ledvinové kameny - to vše jsou důsledky nerovnováhy plynoucí z neschopnosti těla odstranit nahromaděné tekutiny.
Pampeliškové listy jsou velmi šetrné, bezpečné, ale výkonné diuretikum. Na rozdíl od běžně používaných diuretik, obsahují vlastní bohatý zdroj plně využitelného draslíku, který pomáhá nahradit to, co by jinak bylo ztraceno prostřednictvím močení.
Tonikum:
Princip využití hořkého tonika není žádným tajemstvím. Pokud máte možnost sledovat volně žijící zvěř, která začíná svůj den krmením, pravděpodobně uvidíte, že okusují nejprve hořké rostliny před tím než se pustí do lahodné píce, kterou upřednostňují. Dokonce i mnoho domestikovaných psů a koček okusují rádi hořké byliny, pokud jim je toto umožněno.
Hořké byliny jsou zvláště užitečné u zvířat, která mají chronické potíže s trávení. Pokud Váš společník trpí plynatostí, nebo krmivo řádně netráví, zkuste ho přimět rozžvýkat list čerstvé pampelišky.
Efekt hořkého tonika stimuluje chuť k jídlu, zvyšuje tvorbu slin a sekreci trávicích šťáv. Jakmile hořkost dosáhne sliznice žaludku, působí jako jaterní stimulant, kd dojde k sekreci žluči a dalších trávicích činidel. Cílem je "vyburcovat" trávicí pochody tak, aby se své práce zhostili naplno a zefektivnil se tak celý proces trávení. To má za následek zmírnění poruch trávení, lepší vstřebávání živin a zvýšení chuti k jídlu.
Kořen
Použití kořene pampelišky je kontraindikováno v případě obstrukce žlučovodů či střev, nebo při akutním zánětu žlučového měchýře. Mějte vždy na paměti, že vše je třeba konzultovat s veterinárním lékařem který je obeznámen se zdravotním stavem Vašeho zvířete.
Jaterní tonikum:
Játra pomáhají odstraňovat toxiny z těla, v případě dysfunkce dochází ke vzniku nerovnováhy a tělo trvale zatížené škodlivými látkami vykazuje příznaky žloutenky, revmatoidních stavů, ekzémů, zvýšené tvorby lupů nebo chronické zácpy.
Kořen stimuluje tvorbu a sekreci žluči, vědci pozorovali až čtyřnásobné zvýšení produkce žluči po podání kořene pampelišky. Žluč v trávicím traktu pomáhá vstřebávání tuků ze střev a působí jako jemné projímadlo.
Květ
Analgetikum:
Květy pampelišek jsou mezi bylinkáři známy zejména jako cenný a bohatý zdroj lecitinu, který jim propůjčuje slabé, ale užitečné analgetické účinky. Lecitin a jeho mírné anagetické účinky činí pampeliškové květy bezpečným a šetrným řešením úlevy od bolesti pro Vaše kočičí přátele. Neobsahuje žádné salicyláty; sloučeniny obsažené např. v aspirinu, které jsou pro kočky toxické a mohou dráždit sliznici trávicího traktu.