Věděli jste, že plody šípku jsou červeným přírodním superhrdinou, který pomáhá posilovat imunitní systém a bojuje proti zánětům?
Látky obsažené v šípku posilují imunitní systém, působí jako preventivní ochrana před vznikem rakoviny, urychlují hojení ran, zlepšují kvalitu srsti, podporují duševní pohodu, dodávají energii, zahánějí únavu a zpomalují projevy stárnutí.
Šípkové keře potkáváme nejen po celé České republice na mnoha místech – rostou na krajích lesů, na slunných stráních, na okrajích příkopů a na skalách.
Plody růže šípkové obsahují třísloviny (2-3 %), invertní cukr (10-14 %), sacharózu (2,5 %), pektin (11 %), kyselinu citronovou a jablečnou, stopy vanilinu, silice, flavonoidy, vitamin C (0,5 %), vitamin K, beta karoten, thiamin, niacin, riboflavin, biotin, železo, fosfor, vápník, draslík, hořčík, třísloviny, organické kyseliny, slizy aj.
Obsah biotinu je zodpovědný za podporu silné a zdravé rohoviny kopyt u koní. Vitamin A je známý pro své buněčné regenerativní a posilující účinky. V šípcích najdeme také beta karoteny, chránící proti škodlivému slunečnímu záření. Šípky mohou, díky obsahu vitaminu C, jež napomáhá lepšímu vstřebávání železa, pomoci zvířatům s anémií. Mohou se užívat a jsou často doporučovány k minimalizaci rizika vzniku koliky. Musí se ovšem dbát na jejich pomalý příjem.
Šípky jsou účinným bojovníkem proti zánětům kloubů, šípkový extrakt redukuje chemotaxi neutrofilů a monocytů z periferní krve do postiženého místa, a tím chrání chrupavku před dalším poškozením, poskytují tak přírodní úlevu od bolesti kloubů a jsou předmětem četných vědeckých studií. Jak výzkumy ukazují, šípkový prášek pomáhá snižovat bolestivost a ztuhlost kloubů, tím se podílí na zlepšení flexibility a mobility.
Jak to funguje?
Určitá část bílých krvinek (neutrofily a monocyty) je zapojena do zánětlivého procesu za účelem "vyčištění" zánětu probíhajícího v kloubech. Nicméně, je-li během zánětu v kloubu těchto uklízečů velký počet, dochází k tomu, že tyto buňky mohou uvolnit velké množství toxických volných radikálů, které poškozují kloubní chrupavku. Čím větší zánět v kloubním spojení probíhá, tím více jsou bílé krvinky k místu "úklidu“ přitahovány. Účinné látky obsažené v šípku aktivně odrazují velké množství bílých krvinek od jejich usídlení v kloubu a zpomalují produkci toxických volných radikálů. Dochází tak ke snížení poškození kloubní chrupavky tím pádem ke snížení bolesti a ztuhlosti kloubů, zlepšení pohyblivosti kloubů a obnovení duševní pohody.
Celý tento proces si můžete představit jako velkou skvrnu (zánět) od červeného vína na drahém bílém koberci (kloubní chrupavka), která Vás nutí-vábí (chemotaxe) k jejímu dokonalému vyčištění. V případě, že čisticí prostředek (volné radikály) správně nenaředíte je možné, že spolu se skvrnou (zánětem)odstraníte i vlas koberce (kloubní chrupavku) čímž odhalíte parkety (kost) pod ním a vystavíte je tak riziku opotřebení.
Kromě toho mají plody šípku ještě spoustu dalších pozitivních účinků.
Jedním z nich je vysoký obsah přírodního vitaminu C, jež se podílí na syntéze kolagenu. Vitamin C obsažený v šípcích podporuje enzymy spoluvytvářející kolagen v těle. Z toho důvodu si jej často vybírají zvířata, která potřebují zvýšit produkci kolagenu po zraněních a úrazech. Takový kolagen má v organizmu poměrně klíčový úkol, je totiž součástí všech pojivových tkáních. Kolagen najdeme v kostech, šlachách i v chrupavkách. Zajišťuje, aby vše v těle bylo dostatečně pevné a dokázalo plnit svou funkci a odolávat zátěži. Problémy s klouby vznikají, když se povrch chrupavky poškodí. Chrupavka, která vlivem nedostatku kolagenu ztrácí pevnost a pružnost, je předurčená ke vzniku defektů a posléze se začne i ztenčovat. Množství kolagenu klesá v souvislosti se stárnutím, vlivem slunečního záření a vlivem působení volných radikálů. Stárnutí nezastavíte, ale můžete podpořit tvorbu kolagenu v těle Vašeho pejska prostřednictvím doplňků s šípkem a hydrolyzovaným kolagenem.
Koně rádi přijímají šípkové skořápky, chcete-li chipsy, stejně tak šípkový prášek. Jedná se o nejvíce populární doplněk. Koně všeobecně přijímají nejvíce šípků na podzim a v zimních měsících, to koresponduje s obdobím, kdy jsou šípky v přírodě dostupné k podpoře imunitního systému před nadcházející zimou. Majitelé koní si často pochvalují lesklejší srst a čilejší chování pozorované během období, kdy koně šípkové skořápky přijímají. Šípky pomáhají také na sarkoidy, při pravidelném přijmu se část sarkoidů zmenšuje a část je re absorbována. Zvířata si také mohou šípek vybírat tehdy, pokud jsou náchylná na žaludeční vředy, trpí-li anémií nebo jako prevenci vzniku kolik.
Psi si mohou šípky vybrat buď pro jejich nutriční hodnotu, nebo za účelem celkové detoxikace. Psi si většinou vybírají šípek, jako prášek smíchaný s rostlinným olejem. Šípkový prášek se rychleji vstřebává do krevního řečiště.
Produkty obsahující extrakty z plodů šípku: